23 lutego 2019 13:45 | Aktualności

Ku Niepodległej...

Dnia 15 lutego uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie grupy rekonstrukcyjnej pt.: ”Ku Niepodległej”. Była to opowieść o tym, jak Polacy walczyli o wolność, honor i Ojczyznę na przestrzeni wieków, o rozbiorach Polski, reformach, powstaniach i konstytucji.Dla naszych młodych widzów była to bardzo nietypowa lekcja historii, podczas której dowiedzieli się, jak Polacy walczyli o niepodległość, w jakich mundurach i jaką bronią. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia na własne oczy rekwizytów z poszczególnych epok. Nie zabrakło czapki rogatywki, czako, muszkietu, szabli, bagnetu.Ponadto uczniowie zobaczyli jak wyglądała musztra, honorowypojedynek i jak władać szablą. Wiedzą już też, na czym polegała praca sanitariuszek. Po tak pasjonującym spotkaniu pojęcia takie jak: "szwoleżerowie", "kościuszkowcy", "lazaret" i "legiony" na pewno nie będą im obce. Podczas pokazu, zachęceni przez prowadzących uczniowie z ochotą aktywnie włączali się w spektakl, bandażowali rannych, poznawali rekwizyty z dawnych czasów. Z pewnością nasi uczniowie szybciej i lepiej zapamiętają tradycje i zwyczaje ludzi żyjących w dawnych czasach czynnie uczestnicząc w pokazie. Ta żywa lekcja bardzo się udała, a uczniowie zapamiętali bardzo dużo faktów, dat i ciekawostek historycznych.